Klimatyzacja w swojej ogólnej formie służy przede wszystkim do schładzania pomieszczeń, ale ze względu na rodzaje urządzeń nie jest pojęciem jednolitym. Ze względu na budowę, rozwiązania montażowe oraz ilość modułów dzieli się na różne rodzaje i typy.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory pod względem budowy dzielimy na:

• monoblok;
• split;
• multisplit.

Klimatyzator monoblokowy

Co można wywnioskować z samej nazwy, klimatyzator monoblokowy jest jedną jednostką składającą się na całe urządzenie. Wewnątrz takiego klimatyzatora pracują: sprężarka, skraplacz oraz parownik wraz z pomniejszym oprzyrządowaniem. Zasada działania klimatyzatora monoblokowego przypomina pracę klimatyzatora w wersji split, a różnicą jest metoda, jakiej użyto do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz ochładzanego pomieszczenia.

Można wystawić za okno rurę (przewód wentylacyjny) i klimatyzator będzie działał, ale w praktyce stara się stosować podłączenie bezpośrednio do kanału wentylacyjnego obiektu, np. bloku.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzator typu split jest najpopularniejszym urządzeniem klimatyzacyjnym i nie tylko na polskim rynku. Tutaj mamy zestaw dwóch jednostek, wewnętrznej oraz zewnętrznej, połączonych ze sobą freonową linią chłodniczą. Na linię chłodniczą składa się para zaizolowanych miedzianych rurek umożliwiających swobodny przepływ czynnika chłodniczego. Obie jednostki urządzenia split połączone są także instalacją elektryczną, umożliwiającą ich komunikację. Splity służą do chłodzenia jednego pomieszczenia.

Klimatyzatory typu multi-split

Klimatyzatory multisplit są urządzeniami działającymi na podobnej zasadzie jak splity. Różnica polega na tym, że jednostka zewnętrzna jest znacznie większa, gdyż podłącza się do niej nie jedną, ale dwie i więcej jednostek wewnętrznych. Multisplity wykorzystuje się do chłodzenia całych budynków.

Rodzaje klimatyzacji split oraz multi-split

Zarówno klimatyzatory typu split, jak i multi-split nie są jednorodne, ale w zależności od potrzeb można zamówić montaż klimatyzacji w oparciu o następujące rodzaje klimatyzatorów:

• klimatyzatory kanałowe;
• klimatyzatory kasetonowe;
• klimatyzatory przypodłogowe;
• klimatyzatory ścienne;
• klimatyzatory ścienno-przysufitowe.

Tego typu rozróżnienie ma na celu dokonanie preferencyjnego dla siebie wyboru rozwiązania montażowego. W tym wypadku jest brany pod uwagę również efekt wizualny.

Podczas wybierania konkretnej jednostki wewnętrznej należy pamiętać również o tym, że miejsce oraz [b]sposób montażu klimatyzatora ma wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniu. Przy zamiarze równomiernego rozprzestrzeniania powietrza od punktu centralnego można zamontować klimatyzator kasetonowy lub kanałowy. Taki rodzaj klimatyzacji można ukryć nad podwieszanym sufitem. Natomiast pomieszczenia wysokie lepiej schładzać klimatyzatorami ścienno-przysufitowymi. Te są tak skonstruowane, żeby powietrze przepływało pod sufitem z dużą prędkością, a następnie zwalniało, rozchodząc się po pomieszczeniu równomiernie.

Wybór i montaż klimatyzacji typów split lub multisplit daje ogromne możliwości wyboru w jednostkach wewnętrznych zarówno pod względem praktycznym, jak i ze względu na design urządzenia.

Osiągnięcie optymalnych warunków temperaturowych oraz przyjemnego efektu wizualnego nie jest trudne, a ponadto zawsze można poradzić się lub zlecić to fachowcom z branży chłodniczej. [b]Firma montująca klimatyzacje[/b] zajmie się każdym aspektem schłodzenia domu albo mieszkania, czy biura.